Dvě věci, podle kterých vás lidé hodnotí při prvním setkání
Moderní psychologie říká, že na člověka, kterého vidíme poprvé, máme hotový názor během pár sekund.
A tenhle první dojem je často tím, co rozhodne o tom, zda přijmeme či odmítneme kandidáta na volnou pracovní pozici, obchodní nabídku nebo… pozvání na rande.
Amy Cuddy, známá americká psycholožka z Harvard Business School, tvrdí, že lidé, kteří vás vidí poprvé, si v duchu rychle odpoví na tyto dvě otázky.
1) Můžu mu / jí věřit?
2) Zaslouží si můj respekt?
Podle sociálních psychologů posuzuje první otázka vaši vřelost a druhá vaši kompetenci. Vřelost je kategorie, kterou se poměřuje důvěryhodnost, tolerance nebo přátelskost. Zjednodušeně: jestli je s vámi lidem dobře.
Kompetence zase charakterizuje vaši inteligenci, talent, znalosti, praktické schopnosti. Zjednodušeně: kolik toho umíte.
Na trhu práce a ve světě byznysu cení hlavně kompetence. Tou se chlubíme ve svých profesních životopisech.
Amy Cuddy však tvrdí, že ve skutečnosti hraje mnohem větší roli vřelost. Podle ní si o vás lidé udělají obrázek, a je jedno, že jde třeba o profesionály, kteří hledají generálního ředitele významného podniku.
Kompetence je samozřejmě neméně důležitá. Tu však začnou lidé hodnotit až poté, kdy si získáte jejich důvěru.
Z evolučního hlediska to dává smysl. Jestli chtěl náš pravěký předek přežít, musel umět při setkání s cizincem rychle odhadnout, zda má dotyčný přátelské úmysly nebo se ho chystá zabít. Teprve když se ujistil o téhle věci, mohl se zajímat o cizincův talent při lovu mamutů.
Měli bychom na to myslet, radí Amy Cuddy. A připomíná častou chybu ambiciózních lidí, kteří se tak moc snaží přesvědčit všechny kolem sebe o svých schopnostech, až při tom zapomínají na společenský život nebo jim chybí odvaha říci si o pomoc s problémem, se kterým si neví rady. Jejich okolí je pak začne vnímat jako chladné, nedostupné a podezřelé. A ke spolupráci si vybere raději někoho jiného. Někoho přátelského a důvěryhodného.
Celý článek z portálu iDNES k dispozici zde: